Lexohet për herë të parë shqip – mbrëmja poetike në Strugë
  Aktualitet
  14 hours më parë

  Lexohet për herë të parë shqip – mbrëmja poetike në Strugë

  Pas, thuajse gjashtë dekadash tradite, “Mbrëmjet strugane të poezisë” folën shqip. Për herë të parë,…
  VIDEO: Çfarë thonë turistët e huaj për Sarandën
  Aktualitet
  14 hours më parë

  VIDEO: Çfarë thonë turistët e huaj për Sarandën

  Saranda po njeh kulmin e sezonit turistik këto ditë të fundit te gushtit Turistët flasin…
  Çfarë u tha për Skënderbeun në Konferencën e Paqes në Paris?
  Histori
  15 hours më parë

  Çfarë u tha për Skënderbeun në Konferencën e Paqes në Paris?

  Ja çfarë tha poeti i madh kombëtar Atë Gjergj Fishta për heroin tonë Gjergj Kastrioti…
  Arkivat Britanike: Kush ia nguli kamën fatale Ali Pashës
  Histori
  15 hours më parë

  Arkivat Britanike: Kush ia nguli kamën fatale Ali Pashës

  Roli i Vasiliqisë në fundin e Vezirit, nuk ka qenë asnjëherë i ndriçuar nga burimet…
  Halili: Ideja për “Iliridën” është gjallë dhe nuk ka vdekur (VIDEO)
  Aktualitet
  15 hours më parë

  Halili: Ideja për “Iliridën” është gjallë dhe nuk ka vdekur (VIDEO)

  Me rastin e 25 vjetorit të shpalljes së “Iliridës” është deklaruar Nevzat Halili, njëri ndër…
  Prishtina e Tirana, 2 kontraste nga i njëjti komb
  Aktualitet
  15 hours më parë

  Prishtina e Tirana, 2 kontraste nga i njëjti komb

  Përgatiti Eugent Kllapi/ 10 vjet nga ngritja e shtetit të Kosovës situata paraqitet ndryshe nga…
  Ilirët në sheshin e luftrave dhe mbretërive
  Histori
  15 hours më parë

  Ilirët në sheshin e luftrave dhe mbretërive

  Ilirët gjithmonë kanë qenë shoqëri e diskutuar në kontekstin e luftrave dhe midis dy qytetërimeve,…
  Institucioni që ruajti gjuhën shqipe ndër arbëreshët e Italisë
  Histori
  15 hours më parë

  Institucioni që ruajti gjuhën shqipe ndër arbëreshët e Italisë

  Nga Andreas Dushi/ Ishte viti 1734 kur në Palermo, për nevojat shpirtërore të arbëreshëve që…
  Misteret e pushtetit të Ali Pashë Tepelenës
  Histori
  15 hours më parë

  Misteret e pushtetit të Ali Pashë Tepelenës

  Ali Pashë Tepelena përfaqëson pa dyshim një nga personalitetet më karizmatike të epokës së vet…
  E vërteta mbi Epirin dhe Çamërinë
  Camëri
  15 hours më parë

  E vërteta mbi Epirin dhe Çamërinë

  “E nderojmë me adhurim popullin fisnik grek për kulturën e lashtë të ndritshme që i…
  Atdhetarët që sot i mungojnë Shqipërisë
  Histori
  15 hours më parë

  Atdhetarët që sot i mungojnë Shqipërisë

      MIHAL GRAMENO (1872-1931) – Hero i Popullit. Profesori Thanas Gjika, thekson: “Mihal Grameno ishte një…
   VIDEO: Çfarë thonë turistët e huaj për Sarandën
   14 hours më parë

   VIDEO: Çfarë thonë turistët e huaj për Sarandën

   Saranda po njeh kulmin e sezonit turistik këto ditë të fundit te gushtit Turistët flasin për kosto normale të shërbimeve…
   Në Shqipëri numri i vizitorëve nga Kosova është rritur 14 për qind
   15 hours më parë

   Në Shqipëri numri i vizitorëve nga Kosova është rritur 14 për qind

   Shifrat e korrikut dëshmuan se sezoni veror po i jep një shtysë turizmit hyrës edhe për këtë vit. Instituti i…
   “Ëndërro Monakon, shijo Sarandën” (FOTO)
   18 hours më parë

   “Ëndërro Monakon, shijo Sarandën” (FOTO)

   Nga Panajot Zoto/ “Nuk më kishte ndodhur ndonjëhere që, në shtëpinë time, një vizitor i huaj të shprehej me superlativa…
   Qyteti i serenatave, Korça “dashuria” e vizitorëve në çdo stinë
   19 hours më parë

   Qyteti i serenatave, Korça “dashuria” e vizitorëve në çdo stinë

   Korça do të mbetet gjithmonë “Qyteti i Serenatave”, me të cilat janë frymëzuar shumë poetë. E ndodhur në juglindje të…
   Turizmi 2019, Kosova vijon rritet, polakët në krye të atyre që s’u rikthyen
   20 hours më parë

   Turizmi 2019, Kosova vijon rritet, polakët në krye të atyre që s’u rikthyen

   INSTAT raporton se ndër vendet që kanë numrin më të lartë të pushuesve këtë verë në Shqipëri janë vendet e…
   Saranda qytet i turistëve/ E preferojnë për çmime më të lira se sa në Korfuz
   20 hours më parë

   Saranda qytet i turistëve/ E preferojnë për çmime më të lira se sa në Korfuz

   Saranda po njeh kulmin e sezonit turistik këto ditë te fundit te gushtit. Turistët flasin për kosto normale të shërbimeve…
   Përtej çiltëltërsisë dhe magjisë së plazhit
   2 days më parë

   Përtej çiltëltërsisë dhe magjisë së plazhit

   Nga Çapajev Gjokutaj Nga kafja ku jam ulur shoh plazhin 100 – 150 metra më tej. Më bën përshtypje lëvizja…
   Italiani besnik i Himarës, prej 18 vitesh pushime në Shqipëri (VIDEO)
   2 days më parë

   Italiani besnik i Himarës, prej 18 vitesh pushime në Shqipëri (VIDEO)

   Për 3 muaj vere Luigi zhvendoset nga Italia në bregdetin e Jonit. Të jetuarit në det, me skafin e tij…
   Vogëlushja austriake që shënoi turistin e 1 miliontë gjatë gushtit
   4 days më parë

   Vogëlushja austriake që shënoi turistin e 1 miliontë gjatë gushtit

   Gushti ka regjistruar rekord turistësh në vendin tonë. Kjo e martë regjistroi turistin e 1 miliontë për 20 ditët e…
   S’ka fund turpërimi me turistët, ankohen gjermanët: Na rrëmbyen valixhen me rroba, hungarezit i thyen xhamat
   4 days më parë

   S’ka fund turpërimi me turistët, ankohen gjermanët: Na rrëmbyen valixhen me rroba, hungarezit i thyen xhamat

   Incidentet me turistët e huaj që kalojnë verën në Shqipëri nuk kanë fund. Pas Mihal Kokëdhimës që terrorizoi turistët spanjollë…
   Turistët ‘vërshojnë’ në Shqipëri për përkujdesje mjekësore (VIDEO)
   4 days më parë

   Turistët ‘vërshojnë’ në Shqipëri për përkujdesje mjekësore (VIDEO)

   Kryeministri Edi Rama ka sjellë në vëmendje faktin se Shqipëria gjatë verës nuk është vetëm një destinacion turistik, por edhe…
   Back to top button