Protestat dhe lëvizjet kombëtare të mos ndalen deri në realizimin e ribashkimit të kombit Shqiptar!‏

Nga Asllan Dibrani
Protestat ,paskenaqesia , revolta lëvizjet dhe organizimi i popullatës u shfaq edhe një herë kur politika aktuale shqiptare e Tiranës, Prishtinës dhe Shkupit garon, ditë e natë, për t’ u futur në Evropë, (edhe pse shqiptarët janë evropianë aq të moçëm sa vetë kontinenti), një qark i “intelektualëve” apo të tillëve që hiqen si intelektualë, politikanë, analiste pushtetar dhe puthadorë te të gjitha regjimeve, po bën përpjekje që t’i diskreditojë sa më shumë vlerat e mirëfillta të identitetit kombëtar të shqiptarëve qe u shfaqen dje ne rrugët e Kosovës në pikat kufitare me Serbinë, e cila rrugë dhe politikë në formë paqësore, parashtroj kërkesat e veta legjitime që dita ditës po përhapet në vetëdijen e popullit shqiptare, ne te gjitha trevat siç ndodhi dje me ardhjen e qindra , mija qytetareve nga Tirana, Shkupi e Diaspora për t’ju bashkuar vetëvendosjes ,për stopimin e një politike sllave qe është akoma duke dominuar ne politiken antishqiptare, antikosovare. Protestuesit e djeshëm dhanë prognozimin e sinjalizuar kundër konstruksioneve të përbashkëta që kane krijuar qeveria e Kosovës , ajo e Euleksit sipas dirigjimeve të politikës serbe qe po anashkalohet një popull me gjuhën e kulturën e vet , të cilat në esencën e vetë historike janë evropiane madje edhe para evropiane se sa ata qe mendojnë dhe e degradojnë këtë popull qe prapë po derdhet gjak, po plagoset po burgoset shqiptari, jo ma nga pushteti serb po nga vet shqiptarët dhe politika jo progresive në interesin e kombit.

Zoti Albin Kurti përfundoi në pranga që disa herë që nga themelimi i lëvizjes së “Vetëvendosjes”, e nxitur edhe nga vet partitë në pushtet që rrezikohen për humbjen e krebilitetit politik karshi liderit të vetëvendosjes. .Lideri i vetëvendosjes Albin Kurti pas fjalimit pranë të pranishmeve, u arrestua edhe njëherë nga policia !

Loading...

Vetvetiu po kuptohet tanimë mbështetësit e Vetëvendosjes pjesëmarrës nga Shqiperia drejt pikave të kalimit kufitar të Mendares dhe Dheut te Bardhe, po tregon se këtu nuk kemi ma te bëjmë me një pakënaqësi të thjesht ,po kemi te bëjë me një lëvizje drejt kërkesave politike edhe për “Bashkim Kombëtar” qe do te jetë modusi ma i mirë i zgjedhjes se situatës në Ballkan. Kosova nuk e meriton “ankthin” e pushtetarëve apo miqve tanë, ata duhet të jenë në shërbimin e popullit të vet respektivisht në shërbimin e popullit mik qe kanë ardhur ta ndihmojnë!

Duhet t’u shpjegohet qartë e mirë miqve tanë, nëpër tribuna, konferenca, protesta, takime rasti, takime diplomatike, takime private,nëse duhet burgosur dikush, duhet ta dhurojmë “ ndonjë kurban”, nga drejtuesit tanë qeveritar ; apo nga emra e përfolur deri në keçë menaxhim të Kosovës. Udhëheqësit tanë që kishin e kanë përgjegjësi, para veti e para popullit Sovran. T’u shpjegojmë të tjerëve, se ne jemi këtu ,që situatën konkrete që e sollëm deri këtu dhe padyshim duhet të eci, drejte rrugëtimit të saj apo procesit të Bashkimit Kombëtar se kjo është e vetmja zgjedhje. Pa të keqen e pese – 6 vetave me ide projekte të Hollbruk-ut, Kook-ut apo Ahtisar-it apo të tjerëve, apo të keqen e pushtetarëve tanë që në marrëveshje” inerte qe mbajtën pa formë”, apo pa e ditur populli ,paskan folur diçka në Vjene Rambuje apo Kumanovë?

Kosovës kur sot mbas 13 vitesh pas okupatorit te egër serbo – sllav, ka ndryshime te mira ne organizimin e lëvizjeve qytetare e kombëtare qe nuk munden të pajtohen qe ish pushtuesi ynë te “joshët”, me ato filozofitë e veta fashistoide!Është edhe ne interesin e vetë institucioneve tona , për veç asaj klike te korruptuar me zyrkat e huaja, qe priten te dalin para drejtësisë dhe ligjit….. ecjen e procesit mbarëkombëtar nuk duhet te ndalohet, por populli sovran, ta kërkoj çdo ditë vetë mirëqenien e vete, jashtë ushqimeve e filozofëve nga ana e pushtueseve tanë e aparati shtet qe sot veç mbas lufte i kishim 13 qeverisje, e ku të gjitha të thuash qe nuk e bënë mirëqenien e popullit, pos pasurimit te tyre deri ne marramendësi sepse kështu i shkon përshtati edhe vetë planit te “dreqit” atij plani “SUI GENERIS”, qe pushtetin e ndau shume egër nga populli i vetë…

Kosovën duhet ta shtyjmë drejt rrugëtimit të saj natyror të vetëvendosjes, kundër pushtetarëve apo klaneve aktuale qe, po u pasuruan deri në skajshmëri nga vetë ky popull, dhe sot, në vend të buzëqeshjes dhe daljes para popullit, janë të rrethuara me truproje në mbrojtje nga populli i vete, dhe shih po e përgjakin popullin, kjo është çmenduri, që nuk duhet as një militant politik që veten e quan shqiptar, të mos bjer pre e kësaj hajke pushtetari, kujdes do të kalohet edhe ky proces që t’i kthehet krenaria qytetarëve ,por larg intrigave e manipulimeve klanore apo partiake. Vetëvendosja është iniciativa sovrane e popullit drejt Bashkimit me Shqipërinë e Evropën, apo me drejt kthimin e këtij kombi në familjen e vet perëndimore e Evropën. Nga kjo rrjedh se nuk ka efekt politika e tyre destruktive ,qe është në përfundim e sipër. Gjithë këta arrestime politike, shantazhime s`ju ndihmojnë se këtë vetë kombi e dëshiron, e përqafon. Burimin e ka nga një shumicë e madhe e kombit shqiptar qe nuk duan te mbeten ma nen përbaltjen e bashibozukëve ndërkombëtarë, as atyre vendas duke e përjashtuar një numër qe edhe se janë në organet qeveritare janë me zemër aty ku rrah gjoksi i kombit shqiptar!!!

Disa dhjetëra persona janë lënduar dhe rreth 150 të tjerë janë arrestuar gjatë ndërhyrjes së policisë për të shpërndarë protestat e lëvizjes Vetëvendosje në hyrje të qytetit të Podujevës, rreth 40 kilometra në veri të Prishtinës dhe në afërsi të vendkalimit kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë tek Dheu i Bardhë rreth 70 kilometra në lindje të Prishtinës. Policia përdori gazin lotsjellës, topat e ujit dhe shkopinjtë e gomës për të shpërndarë turmën prej qindra protestuesve të cilët hodhën gurë dhe shishe mbi policinë

Policia ka arrestuar pesë deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje. Parlamentarët Glauk Konjufca, Liburn Aliu, Visar Ymeri janë arrestuar në pikën kufitare të Dheut të Bardhë ndërsa Afrim Hoti dhe Albana Gashi janë arrestuar në Merdare.Lëvizja Vetëvendosje bën të ditur se nga ndërhyrja e fundit e policisë janë arrestuar nënkryetari Shpend Ahmeti, Arbën Zaimi, Frashër Krasniqi dhe Naim Bunjaku.

Arrestimi dhe torturua ndaj pretestuessve qe duan te vendosin vet për fatin e Kosovës .Kosova të respektojë vendimin e marrë më 7 dhjetor të vitit të kaluar nga Parlamenti, që Kosova të vendosë reciprocitet të plotë politik, ekonomik dhe tregtar me Serbinë si dy shtete fqinje!

Emrat e 69 të arrestuarve

Emrat e konfirmuar të të arrestuarve:
1. Hysen Durmishi (Merdarë)
2. Salih Zyba (Merdarë)
3. Gani Krasniqi (Merdarë)
4. Naser Shatri (Merdarë)
5. Fisnik Ismajli (Merdarë)
6. Blerim Manqastena (Merdarë)
7. Durim Jasharaj (Merdarë)
8. Arbër Zaimi (Merdarë)
9. Shpend Ahmeti (Merdarë)
10. Frashër Krasniqi (Merdarë)
11. Naim Bunjaku (Merdarë)
12. Pëllumb Xharra (Merdarë)
13. Kushtrim Morina (Merdarë)
14. Liburin Aliu (Dheu i Bardhë)
15. Alban Krasniqi (Dheu i Bardhë)
16. Afrim Hoti (Merdarë)
17. Taulant Kurti (Merdarë)
18. Blerim Sallahu (Merdarë)
19. Visar Ymeri (Dheu i Bardhë)
20. Aida Derguti (Dheu i Bardhë)
21. Boiken Abazi (Dheu i Bardhë)
22. Ismajl Kurteshi (Dheu i Bardhë)
23. Albana Gashi (Merdarë)
24. Premton Ibërdemaj (Dheu i Bardhë)
25. Glauk Konjufca (Dheu i Bardhë)
26. Bekim Zeqiri (Merdarë)
27. Gëzim Prestreshi (Merdarë)
28. Genc Musa (Merdarë)
29. Fidan Prokshi (Merdarë)
30. Petrit Bajraktari (Merdarë)
31. Bleron Azizi (Merdarë)
32. Fitim Rrahmani (Merdarë)
33. Nora Osmani (Merdarë)
34. Gëzim Hajdini
35. Dren Elshani (Merdarë)
36. Arlind Mangjuka (Merdarë)
37. Mirlinda Krasniqi (Merdarë)
38. Shpresa Sejdiu (Merdarë)
39. Pajtim Elshani (Merdarë)
40. Glauk Elshani (Merdarë)
41. Fidan Ademi (Merdarë)
42. Xhevdet Abazi
43. Kushtrim Avdimetaj (Merdarë)
44. Ilir Uka (Merdarë)
45. Fadil Hajdari (Merdarë)
46. Ibrahim Miftari (Merdarë)
47. Besim Ferizaj (Merdarë)
48. Arsim Termkolli (Merdarë)
49. Miftar Mehmeti (Merdarë)
50. Ilir Salihu (Merdarë)
51. Bekim Sylejmani (Merdarë)
52. Arbër Hasanaj (Merdarë)
53. Arben Hasani (Merdarë)
54. Flamur Hasani (Merdarë)
55. Ahmet Hasani (Merdarë)
56. Gëzim Latifi (Merdarë)
57. Besart Shala (Merdaër)
58. Jeton Shala (Merdarë)
59. Gëzim Jelliqi (Merdarë)
60. Halit Memaj (Merdarë)
61. Sabri Bajraktari (Merdarë)
62. Fanol Shala (Merdarë)
63. Agim Lajthiza (Merdarë)
64. Ilir Dibrani (Merdarë)
65. Gëzim Hyseni (Merdarë)
66. Shaban Feraj (Merdarë)
67. Sabri Hasani (Merdarë)
68. Erblin Alia (Merdarë)
69. Kushtrim Krasniqi (Merdarë)

Janë qindra të lënduar nga gazi lotsjellës.
Në vazhdim janë emrat e protestuesve me lëndime të rënda fizike:
1. Glauk Konjufca
2. Hysen Kaqiku
3. Besfort Morina
4. Alban Jupolli
5. Burim Hoqa
6. Valdrin Ahmeti

Ky zë ,ky kushtrim ,ky prognozim si udhërrëfyes te mëtutjeshëm i çështjes se Kosovës u anashkalua nga mjetet e informimit te censuruara Përderisa Agjencia Kosovapres dhe KTV-ja në vazhdimësi ka sjellë informata nga terreni, RTK-ja dhe TV-21 kanë anashkaluar shumë zhvillime në terren. Mediumet proqeveritare kanë botuar edhe komente e vështrime tejet përçmuese e përbuzëse për protestat e Vetëvendosjes.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button