Oksford, shqiptari padit shkollën për abuzime raciste

Një shqiptar me banim në Angli ka hedhur në gjyq shkollën ku punonte, pasi pretendon se kolegët e tij kanë kryer diskriminim dhe abuzim racial ndaj tij, thjesht pse është shqiptar.

30-vjeçari Gazmir Dema, i cili ka shkuar ne Britani ne vitin 2007 me nje anglishte shume te pakte, ka gjetur pune ne kuzhinen e restorantit te shkolles. Por me te filluar punen, ai thote se ka filluar te diskriminohet dhe abuzohet me fyerje raciale nga nje koleg thjesht per faktitn qe eshte shqiptar, duke e cilesuar terrorist shqiptar dhe magjyp.

Loading...

Ndaj ndaj tij ishte bere presion kur ka tentuar te ankohet per kete fakt. Por shqiptari me banim ne Oksford ka gjetur rrugen ligjore per keto fyerje ndaj personalitetit dhe origjines se tij etnike. Shkolla ‘Dragon School’, thote ne procesin gjyqesor se pretendimet e shqiptarit Gazmir Dema jane teresisht te pabaza dhe te paverteta.

Nderkohe ‘gjueti shtrigash’, e ka cilesuar e dashura e Demes, Stefeni Apadao, ate qe i ka ngjare te dashurit te saj shqiptar.Sipas anglezes ai eshte viktime e komenteve raciste ne nje shkolle ku nje semester kushton 8 mije sterlina per te studiuar. Sipas zonjushez Apadao fyerjet ndaj tij u perkeqesuan, kur Gazmiri kerkoi ndryshimin e turneve te punes dhe drejtuesit e shkolles, zhvilluan mbledhje displinore ku ai nuk lejohej te merrte pjese Ne dhjetor te 2012 situata u perkeqesua, kur Dema u pushua nga puna.

Nderkohe, avokatja e shkolles i tha gjykates se z.Dema e kishte ndryshuarversionin e tij disa here dhe incidenti i pretenduar racial ishte hetuar nga shkolla dhe te dyja palet kishin rene dakord qe ceshta te mos shkonte me tej. Nderkohe gjykatesi i ceshtjes Robin Lewis nuk mori vendimin por tha se do te dergonin gjykimin dhe mendimin e tij me shkrim pas nje muaji. Fyerjet me motive raciste merren shume seriozisht ne shoqerine britnaike, siç jane edhe rastet e shfaqjes se tyre ne futboll.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button