Incidentet, përleshje mes nxënësve shqiptarë e maqedonas në Kumanovë

Mëngjesin e sotëm në Maqedoni ka ndodhur një tjetër incident midis nxënësve shqiptarë dhe atyre maqedonas. Mediat bëjnë të ditur se ngjarja ka ndodhur në Kumanovë.

Incidenti ndodhi kur në autobusin që transporton nxënës të shkollave të mesme të Kumanovës nga fshati Rramanli, për në Kumanovë, janë rrahur tre nxënës shqiptarë me një nxënës maqedonas.

Sipas mediave vendase, adoleshentet janë përleshur me bashkëmoshatarin e tyre maqedonas, duke i shkaktuar këtij të fundit plagë të rënda. Policia menjëherë ka ndërmarrë hetimet dhe ndaluar autoret. Nuk dihet ende nëse konflikti mes te rinjve ka prapavije etnike apo ndonjë motiv tjetër.

Loading...

Por ai ndodh ne kohen kur vetëm pak dite me pare, një autobus me nxënës shqiptare u qellua me gurë ne një fshat me popullsi sllave, sulm nga i cili u plagosen lehte dy vajza.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button