Avramopoulos ‘zbarkon’ në Tiranë, ja çfarë do të nënshkruajë me qeverinë shqiptare

Ndërkohë që Shqipëria dhe Greqia janë më pranë njëra tjetrës se asnjëherë më parë, kjo flaë marrëveshjes së re për detin dhe atë të varrezave greke në vendin tonë, zyrtari grek i BE, Dimitris Avramopulos mbërrin sot për një vizitë zyrtare në Tiranë.Megjithatë, çështja çame është ende e hapur për palën shqiptare, por që Athina zyrtare nuk e njeh.Komisioneri për Migrimin dhe Punët e Brendshme mësohet se do të takohet pasdite me ministrin për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati. Ndërkohë, ditën e nesërme Avramopulos do të takohet me ministrin Fatmir Xhafaj dhe kryeministri Edi Ramën.Qëllimi i vizitës është marrëveshja mes Policisë dhe Frontex. Sakaq, pasi të nënshkruajnë marrëveshjen dy zyrtarët, Avramopulos dhe Xhafa do të mbajnë një konferencë të përbashkët./ZgjohuShqiptar.info

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button