Gjermanët: Ekspedita përmes Shqipërisë, peisazh e kuzhinë për të mos u humbur

Një peizazh i mrekullueshëm, pasuri të çmuara kulturore dhe një përzierje e shijshme e kuzhinës italiane, greke dhe turke. Monumente dhe qytete të bukura, site të Trashëgimisë Botërore Kulturore, si dhe plazhe mahnitëse.

Për të gjitha këto, gjermanët e Kurier.at i kanë kushtuar një reportazh vendit tonë. Brenda pak ditësh, u bë e dyta media gjermane që flet për Shqipërinë. Edhe Welt në rubrikën e saj për Udhëtime në Europë, propozon Shqipërinë si vend turistik për tu vizituar këtë vit.

Loading...

Vetëm pak dekada më parë, pak njohuri kishim për Shqipërinë, e nis artikullin Kurier. Vizitorët erdhën në mënyrë sporadike dhe vetëm në raste të veçanta, siç ishte kualifikuesi i Kupës së Botës në dhjetor të vitit 1980. Por që nga fillimi i shekullit në vitin 1990, vendi ka pësuar një zhvillim të jashtëzakonshëm. Dymbëdhjetë vjet më parë, aeroporti modern “Nënë Tereza” u hap pranë kryeqytetit të Tiranës, të quajtur sipas gjuhës amtare shqiptare dhe shenjtes kombëtare Nënë Tereza.

Trafiku në autostradë tani është aq i dendur sa kudo tjetër në Evropë. Ajo është e veshur me billborde të mëdha të korporatave ndërkombëtare dhe ka kompani për shitjet e makinave, dyqanet e harduerëve dhe universitetet private.Trashëgimia e romakëve
Thesari turistik i Shqipërisë ndodhet jashtë kryeqytetit, ku e presin peizazhe madhështore dhe asetet më të çmuara kulturore. Në rrugën drejt bregut kalon Apollonia, një fushë e madhe gërmimi që ju fton drejt një shëtitjeje midis pjesëve të rindërtuara të një tempulli romak dhe teatrit. Larg në horizont, dielli reflektohet në Detin Adriatik. Në kohët e lashta, qyteti ishte akoma i arritshëm me anije dhe ekonomikisht i rëndësishëm, por një tërmet në shekullin e IV e izoloi.

Me qytetin port të Vlorës mund të arrini në Detin Adriatik. Vetëm kohët e fundit, shëtitorja u hap me një shteg në “Lungomare”. Megjithatë, karriget e plazhit në frontin e hoteleve të reja janë të papërdorura dhe presin për vizitorët. Më 1911, në Vlorë u shpall pavarësia e Shqipërisë nga Perandoria Osmane; Pamjet, fotografitë dhe dokumentet mund të admirohen në Muzeun e Pavarësisë.Riviera shqiptare
Menjëherë pas Vlorës, peizazhi bëhet më gjithëpërfshirës dhe rruga bregdetare harkohet. Llogaraja, në 1000 metra mbi nivelin e detit ka një pamje spektakolare: përgjatë gjithë gjatësisë së tij, riviera shqiptare përhapet, ullishtet dhe pemët formojnë një mjedis të lezetshëm për plazhet me guralecë të ndritshme. Poshtë plazhit mund të shihni një shesh ndërtimi – së shpejti të ftuarit do të jenë në gjendje të lëvizin në vendpushimin e planifikuar.

Ka shumë pak makina në rrugën panoramike në jug dhe dhjetra njerëz në biçikletë. Megjithatë, nuk ka vendorë, por turistë të huaj, të cilët gëzojnë pamjen në rrugën e trafikut të ulët në temperatura të këndshme. Në distancë mund të shihni ishullin e Korfuzit.Përballë kontinentit, në pjesën më jugore të Shqipërisë, është Parku Natyror i Butrintit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ndoshta më i rëndësishmi në Shqipëri. Një hyrje e pemëve eukalipt formon hyrjen, pastaj teatri grek, i ruajtur mirë. Për orë të tëra ju mund të eksploroni në park nën pemë me hije. Veçanërisht interesante janë mbetjet e një tempulli, me rrënojat e një bazilike bizantine nga shekulli i 6-të me mbetjet e një dysheme të bukur mozaikesh dhe gjetjet e ekspozuara në muze.Një tjetër site i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Gjirokastra, i quajtur ndryshe “qyteti gur”. Ngjitja përmes rrugicës së pjerrët me kalldrëm të çon në kështjellë. Rrugës sheh dyqanet e vogla që shesin qëndisje, vepra arti të gdhendura në gur dhe suvenire të tjera. Kalaja ka brenda Muzeun Kombëtar të Armëve, i cili strehon një koleksion të mrekullueshëm nga periudha ndërmjet viteve 1912 dhe Luftës së Dytë Botërore. Pamja e qytetit të vjetër është mbresëlënëse. Të gjitha çatitë janë të mbuluara me shirita prej guri, të cilat nuk mungojnë në mjedisin malor.Nga aty, mbërrihet shpejt edhe në Berat, një nga qytetet më të vjetra në Shqipëri. Rrethi i kështjellës në një kodër përbëhet nga shtëpi të shumta, shumica janë ende të banuara, si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ato janë nën mbrojtje të veçantë. Një ish-katedrale përdoret si një muze. Impresionuese është muri i çmuar i ikonave me skena nga jeta e Jezusit dhe nga dymbëdhjetë apostujt dhe shenjtorët. Poshtë kështjellës është Mangalemi, i quajtur edhe “qyteti i një mijë dritareve”, me xhami dhe shtëpi të mrekullueshme të vjetra./ Monitor/ZgjohuShqiptar.info

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button