Kolonia e shqiptareve që pushtuan artin dhe sportin italian (FOTO)

Mbrëmjen e djeshme, të gjithë u ndjemë krenarë kur shqiptari nga Fieri, Ermal Meta u shpall fitues I Sanremos, për të pëerfaqësuar kështu Italinë në Eurovision.

Ashtu si Ermali, Shqipëria ka shumë talente në mbarë botën që në format të ndryshme kanë trëguar që: PO! Shqiptarët mund t’ia dalin kudo, vecanërisht në Itali.AlpeNews.al ju sjellë një listë të shqiptarëve që “pushtuan” Italinë.Për një gjë njihemi shumë në Itali, dhe ai është baleti. Vetëm para pak kohësh, Klaudia Pepa u largua nga Shqipëria për të vazhduar aventurën e saj në “Amici”, ku doli në finale, nuk arriti të fitonte por fitoi një “vend pune”, si balerinë profesioniste tek AMICI.Iir Shaqiri, balerin i famshëm shqiptar në Itali, u bë i njohur nga programi televiziv “Amici”.

Loading...

Kledi Kadiu ,balerin shqiptar me famë të madhe në Itali, pas pjesëmarrjes dhe suksesit të tij në programin televiziv “Amici”.

Ambeta Toromani,si shumë balerinë të tjerë shqiptarë edhe Ambeta Toromani u bë shumë shpejt e njohur në Itali, ndoshta më e njohura nga shqiptaret, edhe kjo nëpërmjet “Amici-t”. Më vonë Ambeta u bë pjesë e stafit duke vazhduar famën e saj. Sot ajo merr pjesë në shfaqje më të medha, si prima balerina.Elsa Lila, pasi korri mjaft sukses me çmimet e saj të para në Festivalin Kombëtar Shqiptar, ajo u bë shqiptarja e pare e lindur ne Shqiperi qe ngjiti skenen e Sanremos.Ne vitin 2003 Elsa Lila u perfaqesua me kengen “Valeria”, duke e bere te paharrueshme kete prezantim, per shkak te pershendetjes qe beri ne gjuhen shqipe.

Një tjetër kengetare shqiptare që preku skenën italiane ishte Elhaida Dani, që fitoi “The Voice of Italy”. Italianët e quajtën “Uragani shqiptar”, e jo më kot pasi zëri i saj i fuqishëm ishte dukshëm pretendeti kryesor.

Italia ka qenë toka e ëndrrave për futbollistët shqiptarë. Nëse dikur numëroheshin me pikatore dhe të vetmit që luanin përtej Adriatikut ishin Bogdani, Tare apo Ervin Skela, ditët e sotme në Itali ka shumë lojtarë që luajnë në Serinë A dhe Serinë B. Me transferimin e Llullakut tek Entela (edhe pse ende jo zyrtarisht), do të bëhen 12 lojtarë që luajnë në Itali.Gjashtë lojtarë luajnë në Serinë A dhe gjashtë të tjerë në Serinë B. Një formacion- Me këta lojtarë mund të formosh një formacion cilësor dhe Panuçi sigurisht që do të jetë i lumtur që do t’i ketë më pranë futbollistët e Kombëtares shqiptare. Luksi i madh është që dy portierët e Shqipërisë luajnë në Serinë A. Strakosha dhe Berisha po bëjnë një nga sezonet e tyre më të mirë me Lacion dhe Atalantën.

Edhe 5 mbrojtësit e Kombëtares shqiptare luajnë në Itali. Hysaj, Veseli, Ajeti, Gjimshiti dhe Aliji. Në mesfushën imagjinare të formacionit që luan në Itali është Basha dhe Emanuele Ndoj bashkë me Ledian Memushajn, i cili ishte i shumëkërkuar në merkaton e janarit.Igli Tare, ish futbollisti shqiptar, i cili korri mjaft sukses në Itali. Në fillim si lojtar i kombëtares, për tu zhvendosur më vonë në Itali, ku shumë shpejt u bë pjesë kyçe e ekipit të Lazios. Tani është drejtor teknik i ekipit të Lazios, një nga më të suksesshmit duhet thënë.Erjon Bogdani, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i kombëtares. Në vitin 2000, Bogdani u transferua në Itali për të vijuar karrierën me një sërë ekipesh italiane.Kur mund të zgjidhte Zvicrën dhe Francë, Lorik Cana zgjodhi kombëtaren e Shqipërisë. E që prej këtu nis rrugëtimi I tij I gjatë si kapiteni më I dashur I kombëtares.

Ndërkohë Cana vijoi karrierën në klube, në Itali ku u bë pjesë e rëndësishme e Lazios. Kujtojmë këtu, që gjatë qëndrimit në Itali u bë edhe “dhëndër” në Romë, pasi u fejua e u martua më vonë me bukuroshen nga roma.Elsaid Hysaj, futbollisti më me zë i momentit, shqiptar që po “çmend” me talentin e tij italianët. Luan aktualisht tek Napoli dhe po kërkohet nga klubet kryesore europiane.Pas tij, permendim edhe futbollistë të tjerë shqiptarë si Thomas Strakosha, apo Etrit Berisha që po ndjekin ende, “ëndrrën italiane”./AlpeNewsZgjohuShqiptar.info<

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button