Greqia “godet” Tiranën: Çështja çame nuk ekziston, ëndërroni për Shqipërinë e Madhe

Antoni Beza, zëvendësministri i Ekonomisë dhe Financave për periudhën 10 tetor 2005 – 9 tetor 2009, në një shkrim të tij për “Himara.gr”, është shprehur se normalizimi i marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Greqisë, do të ndikojë dhe në marrëdhëniet e Athinës dhe Ankaranë, që kohët e fundit kanë qenë shumë të tensionuara, shkruan Tirana Today.
Më tej ai është shprehur se pala greke duhet të bëjë rezistencë dhe të mos lëshuar pe për çështjen çame, por të vijojë të ëndërrojë për “Shqipërinë e Madhe”.
“Megjithëse Tirana dhe Athina përcjellë optimizëm se negociatat, e kryera në mënyrë të fshehtë në nivel të Ministrave të Jashtëm, do të sjellin pranverën në marrëdhëniet shqiptaro-greke, ka prova të forta për palën greke, e cila do të tolerojë në lidhje e çështjen çame.
Kryeministri shqiptar Edi Rama, ka kërkuar të drejtat e çamëve, dhe se pala greke është më afër mendimit të palës shqiptare sasa kundërshtimit të saj.
Natyrisht, zgjidhja e mosmarrëveshjeve me Shqipërinë do të jetë e mirëpritur për të grumbulluar kapital të çmuar diplomatik në çështjen kritike të marrëdhënieve tona me Turqinë. Por, pavarësisht nga çështja e zonave detare, pala greke duhet t’u japë fund kërkesave të pabaza shqiptare për të ashtuquajturën “çështja çame.”
Ideja “Shqipërisë së Madhe” po bëhet gjithnjë e më i përhapur në vitet e fundit në vendin fqinj. Nëse këto zëra irredentiste ishin produkte të një grupi margjinal apo ekzistues vetëm si një lojë komunikimi për konsum të brendshëm, atëherë gjërat nuk do të jetë alarmante. Por ky nuk është rasti. Pikëpamjet irredentiste janë të pozitës zyrtare të qeverisë dhe ideologji dominuese në institucionet intelektuale dhe media.
Që nga viti 1994 Kuvendi i Shqipërisë, duke u përpjekur për paralele midis çështjes së çamëve me holokaustit të hebrenjve të vendosura unanimisht më 27 qershor (1944), një “ditë” me gjenocidin ndaj çamëve”, ndërsa Ministria e Kulturës shqiptare ka financuar Në 2012 ndërtimin e”Monumentit për egërsi e grekëve “, në zonën në mes të Murcia dhe Tzara, pranë kufirit greko-shqiptar” është shprehur Antoni Beza./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

Na ndiqni edhe ne facebook ju lutemi: "Zgjohu Shqiptar"

Loading...

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button