“Peshqit e mëdhenj” në Ballkanin perëndimor: Nis nga Maqedonia, 2 vjet burg për ish-kryeministrin

Ndëshkimi i të ashtëquajturve “peshq të mëdhenj” në Ballkanin perëndimor, kanë nisur nga Maqedonia.
Gjykata Penale shpalli fajtor për rastin “Tanku” ish kryeministrin Nikolla Gruevski të cilit ju shqyrtua dënimi pre 2 vite heqje lirie dhe ndihmësministrit Gjoko Popovski me 6 vite e 6 muaj burgim.Sipas gjykatëses Gruevski është shpallur fajtor për shkak se ndikuar në tenderin për blerjen e Mercedesit në vlerë prej 600 mijë eurove, duke favorizuar ndërmarrjen MakAutoStar.Gruevski nuk ishte i pranishëm në Gjykatë në momentin e vendimit, përfaqësohej nga avokatët e tij.Ndërkohë Bashkimi Europian vijon të kërkojë gjithnjë e më tepër arrestimin e “peshqëve të mëdhenj” në Ballkanin perëndimor./ZgjohuShqiptar.info

Loading...
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button