Lichtsteiner: “Kanë përjetuar shumë provokime, duhet të solidarizohemi me ta”

“Mos harroni, ka pasur provokime të shumta para ndeshjes, edhe nga ministri serb. Kështu që mendoj se është normale dhe duhet të solidarizohemi me ta”

Kapiteni i Kombëtares së Zvicrës, Stephan Lichtsteiner, ka deklaruar se është shumë normale që Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri festuan golat duke bërë shqiponjën. Madje edhe vet ai u pa pas ndeshjes duke festuar me shqiponjë.

Loading...

“Kemi pasur shumë presion, nuk ishte aspak vendim i lehtë. Kemi shumë shqiptarë, kështu që ka shumë histori mes Serbisë dhe Shqipërisë. Ishte ndeshje e vështirë, sidomos për ta.

Festimi i golave? Ishte bukur, pse jo? Kjo është historia e tyre”, ka deklaruar ai. Lichtsteiner ka thënë se kjo ndeshje ishte më shumë se futboll, pasi ka treguar se ai e ka mësuar historinë nga babai i njërit prej futbollistëve. “

“Mendoj se është normale, është pjesë e jetës së tyre. Mos harroni, ka pasur provokime të shumta para ndeshjes nga Serbia. Kështu që mendoj se është normale dhe duhet të solidarizohemi me ta”, theksoi Lichtsteiner.

I pyetur nga gazeta “Le Matine” se cilave provokime po u referohet, kapiteni i Nati-t është shprehur: “Ka pasur shumë gjëra, siç e dini mirë – madje provokoi edhe ministri serb”.

Ndërsa rreth asaj nëse ky gjest ka shkaktuar pakënaqësi te disa zvivceranë, Lichtsteiner thotë: “Jo, është qesharake. Kur të shihni se çfarë bëjnë ata në fushë, se si japin gjithçka për ekipin zviceran, nuk mund ta mendojmë këtë./ZgjohuShqiptar.info

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button