“Air Albania” nis fluturimet në muajin shtator

Sipas Idrizit, avioni i parë që po përfundon është një Airbus 319 dhe do të operojë me fluturime në linjën Stamboll-Tiranë-Stamboll.
Kompania ajrore e fluturimeve “Air Albania” do të nisë fluturimet brenda javës së parë të shtatorit.

Fillimisht, lajmi është bërë me dije nga dy portale turke të specializuara në fushën e fluturimeve, duke e shoqëruar postimin edhe me avionin që mban ngjyrat shqiptare dhe duke saktësuar se ngritja e parë do të bëhet më 31 gusht.

Loading...

Ndërkaq, gjithçka konfirmohet edhe nga Autoriteti i Aviacionit Civili, Sinan Idrizi, i cili bëri me dije për “TV SCAN” se aktualisht ky dikaster ka dërguar në Turqi dy specialistë për inspektimin e avionit nga ana teknike.

Ndërkohë që, vetëm aksionari shqiptar i Air Albania, Sinan Idrizi, bëri me dije për TV SCAN detajet, duke rikonfirmuar faktin se nisja e operimit të linjës luhatet në ditët e para të muajit shtator.

Sipas Idrizit, avioni i parë që po përfundon është një Airbus 319 dhe do të operojë me fluturime në linjën Stamboll-Tiranë-Stamboll.

Ndërkohë që, pas tij do të vihen në përdorim edhe dy avionë të tjerë të tipit A320, që do të sjellin një rritje të standardit të fluturimeve, përcjell albinfo.ch.

Ndërkaq, nisja e operimit të kësaj linje pritet të sjellë edhe çmime më të lira për biletat drejt Turqisë, pasi sipas Idrizit tashmë është dakordëuar ngritja e një ndërmarrjeje paralele, që do të bëjë furnizimin me lëndë të parë.

Kjo duke marrë në konsideratë faktin se çmimi i vajgurit, me të cilin furnizohen sot avionët, është më i shtrenjti jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë, ndërkohë që 30% e kostos së biletës varet pikërisht nga lënda djegëse.

Referuar vendimit të qeverisë për ngritjen e kësaj kompanie, 51% e aksioneve të kompanisë ‘Air Albania’ janë shqiptare, ndërsa 49% i takojnë kompanisë turke të fluturimeve ‘Turkish Airline”./ZgjohuShqiptar.info

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button