Rekomandimi i një italiani: Pse verën e ardhshme të gjithë do të shkoni në Shqipëri (dhe jo sepse jeni të dënuar)?

Është më pak se një orë nga Italia, na mirëpresin si perëndi dhe për më tepër kushton shumë pak. Një kombinim i kulturës, e ndërthurur me historinë dhe plazhet e paprekura që të lënë pa frymë.

“Edhe pse ekzistojnë paragjykime të vjetra, ky raport do t’ju çmontojë nga këto paragjykime, duke dëshmuar se edhe “kushërinjtë tanë” kanë gjetur një model të bashkëjetesës fetare nga e cila më ka bërë të dashurohem pas Shqipërisë” shkruan Riccardo Luna i agjencisë italiane AGI.

Nëse keni kaluar një javë intensive, pushimet në Shqipëri do të ishin ideale duke filluar që nga vendi ku do të kaloni me makinë, ushqimi që do të konsumoni, pamjet përrallore, mrekullitë e mahnitshme, dhe siguria që ju ofron të qëndruarit atje. Shqipëria, një bukuri e pamohueshme e mbetur mrekullisht nga turizmi masiv dhe nëse keni problemin e fluturimeve, ato janë të drejtëpërdrejta, të përditshme në tre linja ajrore me kosto të ulëta në krahasim me Puglia dhe Marche që ne kemi në Itali. Dhe nëse pyesni agjensitë e udhëtimeve për Shqipërinë, e ju shikojnë me habi sikur jeni të dënuar që doni të shkoni atje si dhe nëse nuk kanë asnjë broshurë atëhere kjo është koha perfekte për të udhëtuar në Shqipëri.

Ky reportazh është i mbushur me emocione të përjetuara, shumë personale, i ndriçuar nga emocioni i një zbulimi të bërë rastësisht. Klikoni në internet dy ditë para se të niseni, rezervoni fluturimin, makinën në aeroport dhe me natën e parë në Tiranë, e pabesueshme vetëm 30 euro.

Nëse rezervoni një udhëtim të bërë papritur atëhere itinerar që mund të ndiqni:

Dita e parë, Tirana e cila duket si grupi i një filmi i viteve ’50. E mbushur me zona elegante të banimit, qendra historike me vlerë, me një energji në ajër e cila ka shije të së ardhmes atë të rindërtimit.
Dita e dytë, nga Tirana në Durrës me diellin ende lart pas një gjumi të mirë të natës. Qyteti i vogël i porteve në vend ideal për ju. Ku mund të pini kafen e mëngjesit në parqet e mbushura përplot, mund të hani një drekë të mirë buzë detit dhe të shijoni ajrin e pastër dhe pamjen nga deti që ky qytet ju ofron.
Dita e tretë, Vlora dhe Apollonia. Nëse Durrësi është Ostia, Vlora është Kanë pa e ekzagjeruar ju do të ndiheni sikur jeni në Rivierën franceze. Ju mund të shikoni një seri plazhesh në majën jugore si dhe të shikoni vlerat historike të Apollonisë.
Dita e katërt, Saranda vendi ideal për të kaluar pushimet verore, pamjet, ushqimi, uji i pastër, riviera e mrekulleshme e jugut të Shqipërisë, cfarë mund të kërkoni më tepër?
Dita e pestë, Berati dhe Gjirokastra këto dy vende që janë pjesë e trashëgimisë kulturore që dëshmojnë mbi historine e Shqipërisë. Ju mund të admironi vendin e tretë të UNESCO-s, Berati nëse të shkoni për rafting në kanionet e Osumit
Marrë me shkurtime nga Agi.it/ f.p/SCAN/ZgjohuShqiptar.info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button