“Kjo është kompania me legene në botë që operon në Shqipëri”

Të shumta janë kompanitë që ofrojnë shërbimet e tyre në vendin tonë, por nuk mungojnë mes tyre edhe ato kompani të cilat kanë cilësi të dobët të shërbimit, gjë që irriton në masë qytetarët.Kështu, gazetari Klodian Tomorri i është bashkuar ankesave të shumë qytetarëve në lidhje me kompaninë e fluturimit “Blue Panorama”, duke e cilësuar atë si kompaninë më legene në botë.Ai ka renditur edhe arsyet e një etiketimi të tillë, duke rreshtuar mes tyre ankesat më të shpeshta të qytetarëve: çmimin e lartë të biletave dhe shtyrjet e fluturimeve pa paralajmërim e pa dëmshpërblim.Reagimi i plotë i Klodian Tomorit:Kush eshte kompania me legene ne bote?

Blue Panorama.

Loading...

Pse eshte legene?

1- Sepse e ka emrin low cost, por bileten per Milano ta shet 350 euro.

2- Sepse ta shtyn fluturimin 16 ore pa lajmeruar.

3- Sepse nuk i behet vone fare se ne 5 mije njerezit qe ka lene rrugeve sot ne Rinas ka te semure, te paralizuar apo te tjere qe kane patur halle apo pune qe nuk i shtyjne dot.

Tani, ne kushte normale kete pune e zgjidh tregu. Por kur ti blen nje produkt apo sherbim qe nuk te dorezohet sipas kushteve te rena dakord ne kontrate (bilete) atehere ky quhet mashtrim.

Kjo eshte arsyeja se pse ka shtet qe forcon zbatimin e kontratave dhe ne rast moszbatimi te kontratave vendos penalitete te pala qe e shkel ate.

Si e bene shteti kete?

Permes rregullatorit.

Ketu ka asimetri informacioni (Kur dikush ble nje bilete nga BP ai nuk e di qe kompania do e mashtroje, kurse BP-ja e di mire qe po e mashtron).

Cfare ben rregullatori ne kete rast?

I bie kokes kompanise dhe kompeson palen e demtuar.

Ja keshtu funksionon shteti normal. Kaq e thjeshte eshte”./ZgjohuShqiptar.info

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button