Korça ruan traditën 106 vjeçare, meshë bekimi për ditën e flamurit

Paraditën e të mërkurës në Katedralen e Korcës është mbajtur një meshë bekimi me rastin e 28 nentorit.

Kjo meshë është bërë traditë që kur u mbajt për herë të parë në 28 nëntorit të vitit 1912 ditën kur ngrihej flamuri në Vlorë.

Loading...

106 vite me parë, mesha kryhej në Kishën e Shën Gjergjit ( sot nuk ekziston më) dhe drejtohej nga Imzot Fan Noli.

Që nga ai vit mesha e vecantë është e pervitshme në qytetin juglindor. Mitropoliti i Korçës Imzot Johan Pelushi gjatës meshës së flamurit i ka bërë thirrje shqiptarëve për të mos braktisur vendin./ZgjohuShqiptar.info

https://www.vizionplus.tv/korca-ruan-traditen-106-vjecare-meshe-bekimi-per-diten-e-flamurit/

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button