Ushtria e Kosovës alarmon Vuçiçin, kërkon ndihmën e Rusisë dhe Kinës

Russia’s President Vladimir Putin (R) invites for talks Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic (L) during their meeting in the Novo-Ogaryovo residence, outside Moscow, on July 8, 2014. Russia and Serbia are ready to start procedures of signing an agreement on the South Stream gas pipeline in the next few days, the Itar-TASS news agency quoted Russia’s Prime Minister Dmitry Medvedev as saying yesterday after his talks with Vucic. The 16-billion-euro ($21.8 billion) South Stream pipeline would stretch nearly 2,500 kilometres (1,500 miles) from Russia under the Black Sea to Bulgaria, Serbia, Hungary and Slovenia before reaching a terminal in Italy. It is an attempt to reduce Moscow’s reliance on Ukraine as a transit country for its natural gas following disputes with Kiev in 2006 and 2009 that led to interruptions of gas supplies to Europe. AFP PHOTO / POOL/ MAXIM SHIPENKOV (Photo credit should read MAXIM SHIPENKOV/AFP/Getty Images)

Serbia po kërkon mbështetjen e Rusisë dhe të Kinës për të kundërshtuar formimin e ushtrisë së Kosovës, duke paralajmëruar se kjo mund të çojë në përplasje të re në Ballkan.

Më 14 dhjetor parlamenti i Kosovës do të votojë për transforimin e Forcës së Sigurisë në ushtri të vërtetë.

Loading...

Serbia proteston kundër dhe kërcënon me masa ndaj Kosovës e cila shpalli pavarësinë në 2008. Serbia dhe aleatët e saj Rusia dhe Kina nuk e njohin Kosovën.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç është takuar me ambasadorët rus dhe kinezë në Beograd të martën (4 dhjetor) dhe u ka komunikuar se ‘provokimet e vazhdueshme” nga Kosova mund ta lënë Serbinë pa zgjidhje vetëm atë të “të mbrojtjes” së minoritetit serb në Kosovë

Vuçiç tha se plani i Kosovës për të formuar një ushtri rrezikon paqen dhe stabilitetin në rajon, shkruan AP./ZgjohuShqiptar.info

LEXO DHE :  Pse ka këtë emër Mali me Gropa?
Loading...
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button