25 vendet e mrekullueshme që duhet t’i vizitoni kur jeni në Shqipëri

Këto janë 25 vendet më të bukura për t’u vizituar gjatë qëndrimit në Shqipëri, transmeton Gazeta Metro

Nëse po kërkoni vende interesante për t’i vizituar në Shqipëri atëherë jeni në faqen e duhur.

Loading...

Çdo ditë, më shumë turist nga e gjith bota po e gjejnë rrugën për në Shqipëri. Shumica e vendit është ende e paeksploruar nga turistë internacional. Ky vend i mrekullueshëm po tërheq vëmendjen e të huajve me bukuritë e saja përrallore.
Nëse do të udhëtoni për Shqipëri atëherë ja 25 vendet të cilat duhet t’i vizitoni patjetër:1. BeratiSi një ndër qytetet e shumta të mbrojtura nga UNESCO në Shqipëri, Beraëti është i famshëm për arkitekturën unike dhe historinë e tij të vjetër. Ky qytet ka qenë i banuar qysh nga shekulli i 6 para lindjes së Krishtit.2. ThethiNëse ju pëlqen të kaloni kohë në ambient të hapur atëherë Thethi është vendi ideal për ju.Njerëzit që e dojnë natyrën do të dashurohen në këtë vend. Gjithashtu ekzistojnë fshatra sharmant në këtë rajon me traditë unike, ushqim dhe kulturë tipike shqipëtare.3. Gjiri GramaNjë ndër plazhet më të bukura në Shqipëri është I vendosur në jug të Vlorës dhe mund të arrihet vetëm përmes hajkingut për 7 orë ose përmes anijës.4. Liqeni BovillaVetëm një orë larg nga kryeqytetit ju mund ta shijoni këtë liqe të bukur në male afër Tiranës. Është perfekt për një trip njëditorë nëse doni të largoheni pak nga jeta e qytetit.5. LëpushëA e dinit se mund të skijoni në Shqipëri? Lëpushë është një destinacion I mrekullueshëm skijimi në pjesën veriore të vendit.6. DardhaNjë tjetër destinacion skijimi por i vendosur në pjesën jugore të vendit, Dardha është një ndër vendet më të përballueshme financiarisht për të skijuar por është i bukur gjat gjith vitit me ajrin e freskët malor.7. GjirokastërKy qytet historic duhet patjetër të jetë në listën tuaj kur eksploroni Shqipërinë. Gjirokastra është e njohur për shtëpiat e saj të vjetra dhe të ruajtura mirë. Është future në UNESCO Ëorld Heritage site gjat vitit 2005 dhe është vetëm një orë larg vozitje prej Sarandës.8. Liqeni i KomanitKy liqe është ndoshta më I bukuri në të gjith shqiprinë dhe nuk duhet të humbet.9. ButrintiNjë qytet tjtër i mbrojtur nga UNESCO, Butrinti dikur ishte i kolonizuar nga vet Julius Caesar si një pikë e rëndësishme strategjike. Vizitorët sot mund të ecin rreth gërmadhave antike si dhe mund ta shohin amfiteatrin e vjetër.Ndërkohë edhe 16 vendet e tjera që janë rradhitur për t’i vizituar janë:Plazhi Gjipe, Ujëvara Sotira, Ksamili, Korça, Shkodra, Dhërmiu, Syri i Kaltër, Kruja, Rozafa, Lin, Pogradeci, Porto Palermo, Lugina e Valbonës, Apollonia, Saranda dhe Tirana./ZgjohuShqiptar.info

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button