Këta janë disa emrat të çuditshëm të fshatrave shqiptare

Nëse do t’i merrnim për studim nga rrënja e fjalës, do të kuptonim se toponimet janë tepër interesante.

Në Shqipëri dhe Kosovë disa fshatra kanë emra mjaft të çuditshëm dhe nuk është për t’u habitur duke parë historikun nëpër të cilin kanë kaluar territoret shqiptare, transmeton shekulli.

Ja disa prej tyre:

Loading...

Vithkuqi – Korça

Kurveleshi –Tepelenë

Muqibab – Gjilan

Kuqan – Elbasan

Qinam – Ersekë

Symize – Tepelenë

Mize – Lushnje

Bubullimë – Lushnje

Llukar- Prishtinë

Leshnjë – Skrapar

Kakardhiq -Lezhë

Kaqibeg -Podujevë

Skorobisht – Prizren

Neperbisht – Suharekë

Makresh- Novoberdë

Qyqylagë – Lipjan

Ngucat – Malishevë

Bithuq – Dibër

LEXO DHE :  Arvanitasi që fitoi maratonën e parë në historinë e Lojërave Olimpike

Muqiverrc- Kamenicë/ZgjohuShqiptar.info

Loading...
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexo gjithashtu

Close
Back to top button