Dorëzohet Vuçiq: Zgjidhja ime për Kosovën ka dështuar, do të na kushtojë shumë

Presidenti Aleksandar Vuçiq tha të premten se i vjen keq që ideja e tij për krijimin e një kufiri përfundimtar të kompromisit midis serbëve dhe shqiptarëve ka dështuar, shkruan b92.

Siç tha ai, ideja dështoi sepse “njerëzit tanë mendonin ndryshe dhe kjo do të na kushtojë shumë në dy ose tre dekada”.

Loading...

Vuçiq njoftoi gjithashtu sot se do të takohet me zëvendëskryeministrin italian Matteo Salvini më 8 maj dhe pastaj do të marrë pjesë në një paradë ushtarake në Nish, në Serbinë jugore, më 10 maj. Pas kësaj ai do të takohet me serbët në Kosovë dhe do t’i informojë ata për rezultatin e takimit të Berlinit me Kosovën, mbajtur më 29 prill.

Vuçiç e përshkroi Salvinin si “politikanin më të fuqishëm” të Italisë – dhe si njeriun qëndrimi i të cilit është që Italia duhet hequr njohjen e Kosovës. Ai tha se biseda e tyre do të jetë rreth Kosovës, si dhe “pozicionimi në Evropën e ndryshuar të sotme”.

I pyetur për vendimin e dhënë për masat e Beogradit ndaj Prishtinës për futjen e tarifës mbi mallrat nga Serbia dhe për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Serbi, presidenti tha se ai “po mendon për këtë çdo ditë”.

LEXO DHE :  Drejt Malit të Zi për gjysmë ore…

Sipas tij, ka pasur një fushatë të ashpër kundër mundësisë së një kompromisi përmes demarkimit – si nga jashtë ashtu edhe brenda vendit – “sepse ata donin një Kosovë të pavarur në të gjithë territorin e saj”.

“Të gjithë ata që krijuan një Kosovë të pavarur, ndërkohë që flisnin për demarkim pretendonin të ishin injorantë, sepse nuk donin të thoshin se ata janë në favor të pavarësisë së Kosovës nga Serbia, Rada Trajkoviç qëndron për këtë, sikurse edhe Kancelari gjerman Angela Merkel dhe të gjithë të tjerët “, tha Vucic.

Ai tha se ai “nuk avokon një Kosovë të pavarur brenda këtyre kufijve, por për vendosjen e një kufiri përfundimtar të kompromisit midis serbëve dhe shqiptarëve”.

“Idetë e mia kanë dështuar, kjo do t’i kushtojë shumë vendit tonë për 20-30 vjet. Për të shpjeguar situatën reale, se realiteti është më i rëndësishëm se emocionet”,tha Vuçiç.

Ai tha se të gjithë ata që tashmë e njohën Kosovën dhe e kundërshtuan “kanë luajtur një lojë mashtruese” dhe se “një pjesë e publikut të brendshëm, veçanërisht ata që morën pjesë në krijimin e një Kosove të pavarur, gjithashtu kanë punuar në të”.

LEXO DHE :  Haradinaj: Ndryshimi i kufijve, skenar monstruoz që i shërben agjendës ruse

Vuçiq kujtoi se Prishtina miratoi shpalljen e saj të pavarësisë në vitin 2008 dhe se ata që ishin në pushtet më vonë (në Beograd) “luajtën budallenj, i ndihmuan ata duke kërkuar opinionin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, si dhe duke transferuar (Kosovën) negociatat nga OKB për në BE “.

“Sa për mua, do të jetë më e lehtë në kuptimin historik, sepse do të mbahem mend për rrugët madhështore, urat, për dyfishimin e pagave dhe pensionet në kohë të shkurtër… dhe dikush tjetër fatkeqësisht duhet të shpallë lajme të vështira dhe të këqija për Serbinë në të ardhmen dhe të thotë se kush gënjeu për popullin tonë, pse serbët pranuan gënjeshtrat e Haradinajt dhe Trajkoviqit se sa të dëgjonin të vërtetën”, shtoi ai. /Kallxo.com

Loading...
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button