E Turpshme/ Policia e Tiranës ndalon të protestohet për të drejtat e shqiptarëve

Një grup patriotësh shqiptar kanë lajmëruar prej disa ditësh se më 9 maj do të zhvillojnë protesta mbarekombetare kudo ku jëtojnë shqiptarët. Qellimi i tyre është të ngrenë zërin fuqishëm për dinjitet dhe drejtesi ndaj shqiptarëve në Iliridë, për cdo rast të montuar por dhe për grupin e Kumanovës që janëburgosur padrejtësisht, raporton “Zgjohu Shqiptar”.

Janë marrë leje në shumë shtete të ndryshme si SHBA, Itali dhe Francë për të protestuar paqesisht para ambasadave maqedonase dhe për ngritur zërin ndaj padrejtësive që po u bëhen Shqiptarëve.

Loading...

Kurse nga ana tjetër Policia e Tiranës ka njoftuar se ka refuzuar lejen e ketyre patrioteve për protestën që pritet të mbahet ditën e enjte.

LEXO DHE :  Kur Bill Clinton dënonte fuqishëm vrasjen e familjës se Adem Jasharit, 1998 (VIDEO)

Mësohet se policia ka refuzuar të lejojë zhvillim e protestës  me pretendimin se cenohet rendi publik dhe siguria e perfaqeuesve diplomatike, citon “Zgjohu Shqiptar”.

Ndërsa patriotet i jane përgjigjur duke i kujtuar se Policia po shkel kushtetutën për ligjin për tubimet dhe se pavarësisht mosdhënies së lejes, protesta e 9 majit do të zhvillohet. Leja mendohet të ridergohet sërisht dhe se organizatorët shpresojnë shumë që qëndrimi i policisë do të ndryshoje në ditët në vijim./ZgjohuShqiptar.info

 

Loading...
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button