“Financial Times”: Josep Borrell e presin pesë sprova, mes tyre Kosova

Përfaqësues i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell do të përballet me pesë sprova në postin e ri, duke përfshirë çështjen e marrëdhënieve Beograd-Prishtinë, raporton “Financial Times”.

Borrell, pasardhësi i Federica Mogherini, është gjithashtu duke pritur çështjet e Iranit, Venezuelës, Kinës dhe marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara.

Loading...

“Veterani spanjoll do të përballet me çështje nga Venezuela e deri në Ballkan në kohën e rënies së ndikimit të BE-së”, shkruan FT, duke shtuar se tensionet midis Beogradit dhe Prishtinës janë në rritje, pavarësisht ndërmjetësimit të BE-së.

Borel, cituar nga gazeta britanike, e cilësoi Rusinë si “një armik të vjetër”, sulmoi “politikën kauboj” të presidentit amerikan Donald Trump ndaj Venezuelës dhe u ankua se takimet e politikës së jashtme të BE ishin “lotët e luginës”, transmetojnë mediat.

Përpara Borrell ekziston një provë e veçantë lidhur me Kosovën, ku ai do të jetë përgjegjës për ndërmjetësimin në një situatë ku marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës janë gjithnjë e më komplekse.

FT thotë se mandati i tij si ministri i Jashtëm spanjoll ka qenë i vendosur të kundërshtojë pavarësinë e Katalonjës, ku ai u rrit.

“Kjo ngre pyetje rreth mundësisë për t’u parë si një ndërmjetës neutral, veçanërisht pasi Spanja është një nga pesë vendet anëtare të BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës”, shkruan FT.

Ata që e mbështesin atë theksojnë se Borrell mund të “kthehet në avantazhin e tij” për të qenë i ndjeshëm ndaj Katalonjës, pasi të dyja palët në mosmarrëveshjen ballkanike, siç beson FT, duhet të jenë të kujdesshëm për të, por për arsye të ndryshme.

Borrell me siguri do të punojë me vetëbesimin e politikanëve të karrierës dhe pa mungesë ambicie.

Kur u pyet në qershor nëse do të pranonte një pozicion të lartë në BE, ai u përgjigj: “Ky është vetëm kulmi”.

Loading...
Back to top button