Djuric ankohet për Radojcicin: Shqiptarët duan ta delegjitimojnë Listën Serbe

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovë e Metohi, Marko Djuric se lëshimi i fletëarrestit për Milan Radoicic, nënkryetar i Listës Serbe është prova e fundit se veprimtaria e kësaj partie është pengesa kryesore e ‘separatistëve të Prishtinës’, transmeton Gazeta Metro.

Milan Radojcic kërkohet si i dyshuar për vrasjen e Oliver Ivanovic, e pas lëshimit të fletëarrestit për të sot nga institucionet kosovare Marko Djuric reagoi duke e konsideruar si sulm të qëllimshëm partisë serbe para zgjedhjeve.

Loading...

“Fakti që ky informacion u publikua në ditën e caktimit të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Kosovë tregon kahjen që do të ketë e gjithë fushata zgjedhore, e cila qartë do të jetë garë mes politikanëve shqiptarë në shovinizëm dhe urrejtje nda serbëve” theksoi Djuric.

LEXO DHE :  Qeveria me dy ministra të rinj nga Kosova! Diplomacia drejtohet nga filozofi me 3 diploma, Arsimi nga ekspertja e integrimit

Ai shtoi se ky veprim është njëri prej veprimeve të fundit me qëllim të presionit ndaj popullit serb, dhe përpjekje që Lista Serbe politikisht të deligjitimohet, pasi veprimtaria e saj është ‘gjemb në këmbët’ e separatistëve të Prishtinës.

Ministri në dorëheqje, Abelard Tahiri kishte deklaruar sot se institucionet e Kosovës nuk do t ndalen deri në zbardhjen e vrasjes së Oliver Ivanovic./gazetametro.net

Loading...
loading...
Back to top button