Vuçiq takohet me sekretarin amerikan të shtetit, temë kryesore Kosova

Presidenti i Serbisë serb Aleksandër Vuçiq është në New York me Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo.

Mediat serbe raportojnë se temë e diskutimit ishte Kosova, duke shkruar se thirrja e papritur e sekretarit Pompeo, tregon gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara për të pasur një rol kryesor në procesin e dialogut.

Loading...

Siç raporton BLIC, Vuçiq ka folur me sekretarin Pompeo, për qytetarët serbë që jetojnë në Kosovë dhe për trashëgiminë kulturore, me theks të veçantë, objektet fetare.

Vuçiq po ashtu ka kërkuar që fuqitë e mëdha të kenë një qasje të ekuilibruar në zgjidhjen e çështjes së Kosovës./Reporteri.net/

vuciccvucic-ba

LEXO DHE :  Vuçiç: Nëse qëllimi i dialogut është njohja e Kosovës, atëherë faleminderit dhe lamtumirë
Loading...
loading...
Back to top button