“Shpërthen” Kreshnik Spahiu: E nderuar Rudina, kur u vra Azemi nuk dije të lexoje, po të tregoj çfarë thoshte Berisha

Politikani Kreshnik Spahiu i ka dërguar një mesazh deputetes Rudina Hajdari, një ditë pas përkujtimit të vrasjes së babait të saj, Azemit.

“E nderuar znj. Rudina Hajdari, 21 vite më parë u ndërpre ëndrra e babait tënd dhe mikut tim më të mirë për një Shqipëri KuqeZi.

Loading...

Duke qenë se ti ishe fëmijë dhe nuk lexoje gazetat politike po të dërgoj intervistën e Sali Berishës kur Azemi ishte ende gjallë dhe ti krahasoje me lotët e tij dje në vendin kur legjenda kuqezi u vra mes tradhëtisë bardheblu!”, shkruan Spahiu për Rudina Hajdarin.

Nën mesazhin për Rudinën, Kreshnik Spahiu publikon një fragment nga intervista e Sali Berishës për grevën e urisë të Azem Hajdarit, te gazeta Rilindja Demokratike në 18 gusht 1195.

LEXO DHE :  Minxhozi: Shqipëria mbështet atë çfarë mbështet Amerika

“Azem Hajdari mbetet një bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit, një shërbëtor i Ramiz Alisë.

Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët, kemi të drejtë të themi që kishim dy Azemë: ai i mitingjeve që “bënte gjëmën”, kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk kontrollonte se ç’nxirrte nga xhepat”, thuhet në intervistën e Berishës për “RD” në gusht të 1995, publikuar nga Kreshnik Spahiu.

Loading...
loading...
Back to top button