‘Nga Dua Lipa, Loredana dhe Ava Max’/ Shqiptaret shkëlqejnë në ‘MTV EMA 2019’, ja si u ndanë çmimet

Një natë më parë në Sevilje  të Spanjës u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve, “MTV EMA”, ku morën pjesë artistë nga e gjithë bota, mes tyre edhe shqiptarë.

Yjet shqiptare si Dua Lipa, Loredana, Ilira Gashi dhe Ava Max shkëlqyen ne skenën e MTV me perfomancën e tyre duke rrëmbyer edhe disa çmime.

Dua Lipa ishte artistja që rrëmbeu vëmendjen e të gjithëve me performancën e saj ndërsa hapi mbrëmjen me këngën e saj më të fundit ‘Don’t start now’. Ava Max arriti të rrëmbejë trofeun e “Best Push”, ndërsa solli në skenë dy këngët e saj “Torn” dhe “Sweet but Psycho”. Ndërsa Loredana u shpall fituese për çmimin “Best Swiss Act”, për të cilin ishte pretedente edhe këngëtarja tjetër me origjinë shqiptare Ilira Gashi.

Performanca e Dua Lipes

Ndërsa kandidate për çmim në këtë kompeticion ishte edhe Bebe Rexha. Kënga e saj “Call You Mine” në bashkëpunim me The Chainsmokers nuk arriti të fitojë këtë çmim pasi u mund nga Rosalia, J Balvin dhe El Guincho me hitin “Con Altura”.

Më poshtë është edhe lista e plotë e fituesve:

Artisti më i mirë amerikan

Ariana Grande

Billie Eilish

Lil Nas X

Lizzo

Fituesja: Taylor Swift

Artisti më i mirë kanadez

Alessia Cara

Avril Lavigne

Carly Rae Jepsen

Fitues: Johnny Orlando

Shaën Mendes

Videoja më e mirë

Ariana Grande, “thank u, next”

Billie Eilish, “bad guy”

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road” (Remix)

ROSALÍA, J Balvin ft. El Guincho, “Con Altura”

Fitues: Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco, “ME!”

Artisti më i mirë

Ariana Grande

J Balvin

Miley Cyrus

Fitues: Shaën Mendes

Taylor Sëift

Kënga më e mirë

Ariana Grande, “7 rings”

Fitues: Billie Eilish, “bad guy”

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Toën Road” (Remix)

Post Malone, Swae Lee, “Sunflower”

Shawn Mendes, Camila Cabello, “Señorita”

Bashkëpunimi më i mire

BTS, Halsey, “Boy With Luv”

Lil Nas X, Billy Ray Cyrus, “Old Toën Road” (Remix)

Mark Ronson, Miley Cyrus, “Nothing Breaks Like a Heart”

Fitues: ROSALÍA, J Balvin ft. El Guincho, “Con Altura”

Shawn Mendes, Camila Cabello, “Señorita”

The Chainsmokers, Bebe Rexha, “Call You Mine”

Artisti i ri më i mirë

Ava Max

Fitues: Billie Eilish

Lewis Capaldi

Lil Nas X

Lizzo

Mabel

BEST POP

Ariana Grande

Becky G

Camila Cabello

Fitues: Halsey

Jonas Brothers

Shaën Mendes

BEST LIVE

Ariana Grande

Fitues: BTS

Ed Sheeran

P!NK

Travis Scott

Artisti më i mirë rock

Fitues: Green Day

Imagine Dragons

Liam Gallagher

Panic! At The Disco

The 1975

Artisti më i mirë HIP-HOP

21 Savage

Cardi B

Cole

Fitues: Nicki Minaj

Travis Scott

Artisti më i mire i muzikës elektronike

Calvin Harris

DJ Snake

Marshmello

Fitues: Martin Garrix

The Chainsmokers

Look-u më i mirë

 Fitues: Halsey

J Balvin

Lil Nas X

Lizzo

ROSALÍA

Artisti me më shumë fansa:

Ariana Grande

Fitues: BTS

Billie Eilish

Shawn Mendes

Taylor Swift

Depërtimi i Vitit

Fitues: Ava Max

Billie Eilish

CNCO

H.E.R.

Jade Bird

Juice WRLD

Kiana Ledé

Lauv

Lewis Capaldi

Lizzo

Mabel

ROSALÍA

Skena më e mire e vitit

Bebe Rexha: Isle of MTV Malta 2019

Hailee Steinfeld: Isle of MTV Malta 2018

Fitues: Muse: Bilbao, Spain 2018

The 1975: Lollapalooza Paris Festival 2019

twenty one pilots: Lollapalooza Paris Festival 2019

Kënga më e mirë në Britaninë e Madhe dhe Irlandë

Lewis Capaldi

Dave

Mabel

Ed Sheeran

Fitues: Little Mix (Social Wildcard Winner)

Back to top button
Close